Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Geçtiğimiz haftalarda Toyota teknik sorunlar nedeniyle milyonlarca aracını geri çağırmıştı. Bunun üzerinde Toyota Motor Başkanı Akio Toyoda müşterilerinden defalarca özür dilemişti. Toyota’dan gelen bu haberlerden bir süre sonra Amerikan otomobil devi Ford da hibrit modellerinde görülen fren problemi için müşterilerine ücretsiz destek önerisinde bulundu.

Ford web sitesinde yapılan açıklamaya göre araçların fren sisteminde bir sorun yok. Ancak müşteriler yine de fren sistemi ile ilgili bir şikayette bulunursa ücretsiz destek alabilecek.

Ford’un bu önerisi Ford Otosan tarafından satışa sunulan Türkiye’deki araçlar için geçerli değil.

volvo logovolvo firması 1,6 litre dizel motora sahip olan ve 2005 yılından sonra üretilen S40, C30 ve V50 modellerinin mazot filtrelerinin çok çabuk tıkanması nedeniyle oluşması muhtemel zararları önlemek amacıyla 50 000′e yakın otomobili servise çağırdı. Bahsedilen modeller Türkiye’de de bulunuyor. Şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre filtrenin tıkanması, ısınmasına neden oluyor. Filtrenin alev alması da ihtimaller dahilinde fakat açıklama yapıldığında böyle bir durumla henüz karşılaşılmadığı belirtilmiş.