Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Borusan Özür Diledi

Mini, BMW ve Land Rover markalarını temsil eden Borusan Holding’den dün özür açıklaması yapıldı. Sunucunun başörtülü olduğu gerekçesiyle sponsorluk anlaşmasını iptal ettiği iddia edilen Borusan gazetelere tam sayfa özür ilanı verdi. Ayrıca dün de Borusan Holding CEO’su Agah Uğur bir özür açıklaması yaptı.

Agah uğur:

“Sadece markasının teknik konularında bilgi vermesi gereken bir çalışanımız, yetkisi olmadan ve asla kabul etmeyeceğimiz görüşler sergiliyor. Kendisi istifasını 30 Aralık’ta verdi. Ancak herkes tarafından açıkça bilinmesini isteriz ki, onun bu hatası bizim kurumsal sorumluluğumuzu hiçbir şekilde ortadan kaldırmaz. Kraldan çok kralcı söylemler nedeniyle yeni bir yol kazası olmaması için ne gerekiyorsa yapacağız.” diyor. Bu arada geçen birkaç gün içinde ikisi İstinye bayi biri de Adana’da olmak üzere 3 adet BMW siparişi iptal edildi. Eşref Biryıldız, Motosiklet Federasyonu’nun ‘BMW ile olan ilişkilerimizi donduruyoruz. Siparişlerimizi de iptal ediyoruz.’ şeklindeki bir gazeteye de manşet olan açıklamalarına yönelik ise “Federasyon ile bir anlaşmamız zaten yok. 22 motosiklet siparişini iptal ettik demişler ama bize gelmiş bir sipariş de yok.”

şeklinde açıklama yaptı.

Tiptronik vites nedir? (tiptronic)

Tiptronik vites olarak anılan sistem aslında alman otomobil üreticisi Porsche’a ait bir ticari markadır. Porsche Tiptronik vites sistemini diğer üreticilerin de lisans alarak kullanmasına izin vermektedir. Sistem Porsche tarafından kullanıldığında “T” harfi büyük, Audi, Škoda, SEAT ve Volkswagen gibi diğer firmalar tarafından kullanıldığında ise küçük olarak tiptronic şeklinde yazılır.

Tiptronik vites sistemi ingilizcede manual ve automatic kelimelerinden türetilen ve manumatic olarak adlandırılan “yarı otomatik” vites sistemini ifade eder. Otomatik vites ile düz vites arasında olan bir sistemdir. Otomobilin hem otomatik hem de manuel olarak kullanılabilmesini sağlar. Sürücü aracını tamamen otomatik olarak kullanabildiği gibi isterse otomatik vitesi devre dışı bırakarak manuel olarak da kullanabilir.

Yarı otomatik vites sistemleri için porche firmasından lisans almak istemeyen bazı otomobil üreticileri bu konuda kendi markalarını geliştirmişlerdir. Bu markalardan bazıları şöyledir. yazının devamını oku »

Jaguar ve Land Rover artık Tata’nın

jaguar logoHintli otomotiv üreticisi Tata Motors, ingiltere’nin en prestijli markalarından olan Land Rover ve Jaguar‘ı Ford’dan 2,3 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

Ford, Land Rover’ı 2000′de 2,7 milyar dolara ve Jaguar’ı ise 1989′da 2,5 milyar dolara satın almıştı. Son yıllarda oldukça fazla zarar eden ford bu iki markayı elinden çıkararak zarar ettiği faaliyetleri üzerine yoğunlaşmayı planlıyor.

1945′te kurulan Tata Motors, Hindistanın en büyük otomobil şirketlerinden biri. Jaguar’ın yeni sahibi olan Tata dünyanın en ucuz otomobili olan 2 bin 500 dolarlık Nano’nun da üreticisi.