Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Türkiye’de En Çok Satan Otomobiller

zaman gazetesinde yayınlanan habere göre Türkiye’de en çok satan ilk sekiz marka şöyle

1- Ford
2- Fiat
3- Renault
4- VW
5- Hyundai
6- Peugeot
7- Opel
8-Toyota

2010 yılı satışlarının %15-20′lik kısmında filo satışları etkili olmuş. Ankara’da ise kamu alımları önemli paya sahip.

Yazının tamamını okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Türkiye’de hangi şehirde hangi otomobil markalarının lider olduğunu görmek için ise buradan haritaya ulaşabilirsiniz.

Wolkswagen Polo GTI Haziran ayında

Volkswagen’in haziran ayında satışa sunacağı yeni Polo GTI adından sıkça söz ettireceğe benziyor. 1.4 TSI motorla 229 km hıza ulaşan otomobil yakıt tüketimi konusunda da sahibinin yüzünü güldürüyor. Tek kapılı tasarıma sahip olan otomobilin iç ve dışında kullanılan kırmızı renk otomobili daha sportif bir hale getirmiş. Yol tutuşu da oldukça başarılı olan Volkswagen Polo GTI önümüzdeki ay yollara çıkıyor.

Yeni Volkswagen Beetle 2011′de

Yıllar önce üretimi durdurulan efsane model beetle yeni yüzüyle 2011 yılında yollarda

Yeni volksvagen beetle 2011′de yollara çıkıyor. Yeni iç ve dış tasarımı ile daha sportif bir hale gelen beetle ragster ilk olarak 2005 yılında konsept olarak sergilenmişti. yeni beetle’da göze çarpan yeniliklerden bazıları şöyle: yeni sportif koltuklar, 19 inch lastikler, modern tampon ve çamurluklar.

Tiptronik vites nedir? (tiptronic)

Tiptronik vites olarak anılan sistem aslında alman otomobil üreticisi Porsche’a ait bir ticari markadır. Porsche Tiptronik vites sistemini diğer üreticilerin de lisans alarak kullanmasına izin vermektedir. Sistem Porsche tarafından kullanıldığında “T” harfi büyük, Audi, Škoda, SEAT ve Volkswagen gibi diğer firmalar tarafından kullanıldığında ise küçük olarak tiptronic şeklinde yazılır.

Tiptronik vites sistemi ingilizcede manual ve automatic kelimelerinden türetilen ve manumatic olarak adlandırılan “yarı otomatik” vites sistemini ifade eder. Otomatik vites ile düz vites arasında olan bir sistemdir. Otomobilin hem otomatik hem de manuel olarak kullanılabilmesini sağlar. Sürücü aracını tamamen otomatik olarak kullanabildiği gibi isterse otomatik vitesi devre dışı bırakarak manuel olarak da kullanabilir.

Yarı otomatik vites sistemleri için porche firmasından lisans almak istemeyen bazı otomobil üreticileri bu konuda kendi markalarını geliştirmişlerdir. Bu markalardan bazıları şöyledir. yazının devamını oku »

Geçen yıl teşvikler ve kampanyalarla beklentilerin oldukça üzerine çıkan otomobil satışları 2010 yılında da yeni modellerle desteklenecek. Yılın ilk 6 ayında yaklaşık 30 modelin Türkiye yollarına çıkacağına bakılırsa satışlar bu yıl da hareketli olacağı söylenebilir.

İşte 2010 yılının yeni modellerinden bazıları:

Hyundai: Lüks SUV modeli ix35′i yıl içinde Tucson modelinin yerini alacak. İx35 yeni teknolojileriyle de adından çok söz ettirecek.

Ferrari: 458 İtalia modeli şubat ayında görücüye çıkacak. 458 italia, 450 beygir gücünde.

Maserati: üstü açık GranCabrio modeli ilkbaharda yollara çıkacak.
yazının devamını oku »

Doğuş otomotiv dünyaya örnek oldu

Volkswagen, Doğuş Otomotiv tarafından Türkiye’de uygulanan ve 4 yaşın üzerindeki binek VW modellerinde 30,000 müşteri kazandıran servis kampanyasını dünyada örnek proje seçti. Proje Volkswagen’in satış yaptığı diğer ülkelerde de uygulanacak.

Kampanyanın amacı garanti kapsamından çıkmış olan araçları tekrar servise getirme amacı taşıyordu. Sonuçları ise hem müşterileri hem de bayileri sevindirdi. Yapılan açıklamaya göre 2009 yılında satış sonrası hizmetler bayi cirolarının 3′te 2′sine ulaştı. Volksvagen satış sonrası hizmetlerde Türkiye’yi beş örnek ülkeden biri olarak gösterdi.

VW Passat CC Türkiye Yollarında


Volkswagen passat cc Doğuş otomotiv tarafından 1.8 TSI 160 hp, 2.0 TSI 200 hp benzinli ve 2.0 TDI 170 hp dizel motor seçenekleriyle ve 42.350 €’dan başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu.

Araçta Elektronik stabilizasyon programı (ESP), 8 havayastığı, ABS, Elektronik diferansiyel kilidi (EDL), Hill Hold fonksiyonu (Eğim kalkış asistanı), Elektronik patinaj önleme sistemi (ASR), Elektronik motor çekiş kontrolü (MSR), Elektromekanik park freni, Elektromekanik hıza duyarlı direksiyon gibi güvenli ve rahat bir yolculuk için gerekli bütün teknolojik özellikler standart olarak sunuluyor. VW Passat CC ile ayrıca opsiyonel olarak “Şerit Takip Asistanı” (Lane Hold Asist) teknolojisi de sunuluyor. Bu teknoloji ile aracın dikkatsizlik sonucu şeritten ayrılması halinde otomatik olarak devreye giren destek sistemi, direksiyona müdahale ediyor ve aracın tekrar şeridine geri dönmesini sağlıyor.