Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Tiptronik vites nedir? (tiptronic)

Tiptronik vites olarak anılan sistem aslında alman otomobil üreticisi Porsche’a ait bir ticari markadır. Porsche Tiptronik vites sistemini diğer üreticilerin de lisans alarak kullanmasına izin vermektedir. Sistem Porsche tarafından kullanıldığında “T” harfi büyük, Audi, Škoda, SEAT ve Volkswagen gibi diğer firmalar tarafından kullanıldığında ise küçük olarak tiptronic şeklinde yazılır.

Tiptronik vites sistemi ingilizcede manual ve automatic kelimelerinden türetilen ve manumatic olarak adlandırılan “yarı otomatik” vites sistemini ifade eder. Otomatik vites ile düz vites arasında olan bir sistemdir. Otomobilin hem otomatik hem de manuel olarak kullanılabilmesini sağlar. Sürücü aracını tamamen otomatik olarak kullanabildiği gibi isterse otomatik vitesi devre dışı bırakarak manuel olarak da kullanabilir.

Yarı otomatik vites sistemleri için porche firmasından lisans almak istemeyen bazı otomobil üreticileri bu konuda kendi markalarını geliştirmişlerdir. Bu markalardan bazıları şöyledir. yazının devamını oku »

Geçen yıl teşvikler ve kampanyalarla beklentilerin oldukça üzerine çıkan otomobil satışları 2010 yılında da yeni modellerle desteklenecek. Yılın ilk 6 ayında yaklaşık 30 modelin Türkiye yollarına çıkacağına bakılırsa satışlar bu yıl da hareketli olacağı söylenebilir.

İşte 2010 yılının yeni modellerinden bazıları:

Hyundai: Lüks SUV modeli ix35′i yıl içinde Tucson modelinin yerini alacak. İx35 yeni teknolojileriyle de adından çok söz ettirecek.

Ferrari: 458 İtalia modeli şubat ayında görücüye çıkacak. 458 italia, 450 beygir gücünde.

Maserati: üstü açık GranCabrio modeli ilkbaharda yollara çıkacak.
yazının devamını oku »

Yeni Audi A4

yeni nesil Audi A4 şubat ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Yeni Audi A4 sedan, lüks orta sınıftaki diğer rakipleriyle kıyaslandığında büyük boyutları ile öne çıkıyor. Bagaj hacmi ile de rakiplerini geride bırakan yeni A4 başlangıçta iki adet benzinli motor seçeneği ile satılacak. Oldukça sportif bir iskelete sahip yeni audi A4 sedandaki bir diğer önemli yenilik de uzay yolculuklarında Ay ve Mars yüzeyinde hareket eden araçlarda kullanılan ve çok hızlı tepki verme özelliği sunan Audi Dinamik Direksiyon Sistemi. Araçta 6 ileri manuel şanzımanın yanında 6 ileri Tiptronic ve multitronic sürekli değişken şanzımanlara da yer veriliyor. Audi A4’ün manuel şanzımanlı versiyonlarının tamamında bir vites göstergesi yer alıyor. Bu göstergeyle o an hangi vitesin kullanılmakta olduğu görülebiliyor. Bunun yanında yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olabilecek farklı vites opsiyonları mevcut ise sürücü görsel olarak uyarılıyor.

Audi: dört halkanın hikayesi

Audi Logo - oto incelemeGerçekte temelleri 1932 yılında dört markanın bir araya gelmesi ile atılsa da aslında audi markasının geçmişi 1899′a kadar uzanır. August Horch ilk horch otomobilini 1901 yılında tasarlamıştı. Horch fabrikalarından 1909 yılında ayrılan August Horch, “horch” kelimesinin latince karşılığı olan audi kelimesini marka olarak seçmiş ve ilk şirketini 1909 yılında kurmuştur. Audi kelimesi latince dinledim, işittim anlamına gelmektedir.

1932 yılında dört otomobil üreticisi Audi, DKW, Horch ve Wanderer birleşir. Böylece Auto Union Ag kurulmuş olur. Audi logosundaki dört halka bu dört şirketi temsil etmektedir. 1969 yılında Auto Union, NSU firmasıyla birleşir. yeni oluşumun adı Audi NSU Auto Union koyulur. 1985 tarihinde ise şirket adı kısaca Audi AG olarak değiştirilir.

ilk horchVolkswagen grubunun bir markası olan audi’nin şirket merkezi Almanya ingolstadt’da bulunuyor. Audi otomobillerinin üretildiği ülkeler ise şöyle: Almanya, Brezilya, Çin, İtalya, Tayland, Macaristan.