Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Gelir İdaresi Başkanlığı, Motorlu Taşırlar Vergisini ödemeyen otomobil sahiplerinin peşine düştü. Borcunu ödemeyenlere önce uyarı yazısı gönderilecek buna rağmen borcunu ödememekte ısrarcı olanlardan tahsilat haciz yoluyla yapılacak. Maliye uygulama ile 1 milyar TL’lik bir tahsilat bekliyor. Uyarı mektubu göndermekten yaklaşık 1 Ay sonra tahsilat için haciz işlemlerine başlanacak.

Eğer OGS veya KGS geçiş ihlali yaptığınızı düşünüyorsanır cezanız olup olmadığını buradan sorgulayabilirsiniz.

Aynı sayfada Karayolları Genel Müdürlüğünün ilgili biriminin telefon, faks ve e-posta bilgileri de bulunuyor. Konu ile ilgili sorularınızı bu iletişim kanallarından da iletebilirsiniz.

Bu adreste ceza puanı ve sürücü belgesi iptali ile ilgili sorgulamaları yapabilirsiniz. mtv ve ceza sorgulaması yapabilirsiniz. bir araç almadan önce çalıntı olup olmadığını araç sorgulama bölümünden öğrenebilirsiniz. araç ile ilgili tahdit bilgileri, aracın rengi, markası, model yılı gibi bilgilere sadece aracın plakasını girerek ulaşabilirsiniz.

sizin de faydalı olacağını düşündüğünüz adresler varsa yorum yazarak ekleyebilirsiniz.

1 ocak 2008 tarihinden itibaren geçerli olacak mtv tarifeleri ve trafik para cezaları belirlendi. yeni tarifelere göre motor silindir hacmi 1300 cm3 ve altında olan otomobiller için yaşlarına göre 40 ytl ile 351 ytl arasında vergi ödenecek. kırmızı ışıkta geçen sürücülere 115 ytl, toplu taşıma araçlarında sigara içenlere 62 ytl, hız sınırlarını %30′dan fazla aşan sürücülere ise 237 ytl para cezası uygulanacak. 2008 yılı motorlu taşıtlar vergisi tarifelerini görmek için buraya, uygulanacak trafik cezaları için ise buraya bakabilirsiniz.