Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Bursa Emniyet Müdürlüğünden oto hırsızlıklarının önlenmesi için yapılan önerilerden bazıları şöyle:

- Kapalı garaj gibi güvenlikli yerlere park edemiyorsanız otomobilinizi iyi aydınlatılmış yerlere bırakın.
- Otomobilinizden indiğinizde kapı ve pencereleri kontrol etmeyi unutmayın.
- Eğer kolluğu yoksa açık otopark, hastane gibi yerlerde bulunan görevlilere aracınızın anahtarını teslim etmeyin. Eğer kolluğu olan görevli varsa da mutlaka aracınızı bıraktığınıza dair makbuz alın.
- Aracınıza binmeden ön kapı kilitlerini ve bagaj kilidini konrol edin. Çünkü bu kilitler sökülerek kontak anahtarı yapılıyor.
- Daha fazla güvenlik için aracınıza baston kilit takın.
- Eğer aracınızın alarmı arka arkaya çalıyorsa aracınızı park ettiğiniz yeri değiştirin. Kesinlikle alarmı kapatmayın.

Bursa Emniyet Müdürlüğünün verdiği bilgilere göre aracınız çalınırsa yapmanız gerekenler de şöyle:

“Otomobilinizin çalındığını fark ettiğinizde vakit geçirmeden 155’i arayarak olayı, bulunduğunuz yeri, aracınızın çalındığı zamanı ve varsa konuyla ilgili diğer bilgilerinizi buradaki görevliye bildirdikten sonra en yakın Polis Merkezine gidiniz. Burada olay ifade ve tutanaklara geçirilerek resmileştirilecektir. Araç içerisinde değerli evrak veya eşya varsa bunları da polise bildirmeyi ihmal etmeyiniz.”

immobilizer nedir?

immobilizer, anahtar çıkarıldıktan sonra bazı elektriksel devreleri keserek motorun elektronik olarak kilitlenmesini sağlayan bir tür kilit sistemidir. sistemin amacı aracın çalıştırılarak kaçırılması önlemek. motorun tekrar çalışması için mutlaka kendi anahtarının kullanılması gerekiyor.

fakat immobilizer kullanmak aracınızın güvenliğini sağlamakta tek başına yeterli olmuyor çünkü hırsızlar immobilizer sistemini de kısa sürede aşabiliyorlar. daha fazla güvenlik için aracınızda mutlaka bir oto alarm bulunmalıdır.

immobilizer bulunan araçlar ile ilgili bir başka hatırlatma da bu tür araçların anahtarlarının immobilizer bulunmayan araçlara göre çok daha pahalı olduğudur. bu tür anahtarlar sıradan bir anahtarcıya gidip kopyalatılamıyor. bu yüzden anahtarlarınızı kaybetmemenizde fayda var. :)