Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Radar noktaları değişiyor

İnternetten her türlü bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz. Ancak bu bazı durumlarda olumlu sonuç vermiyor.

Trafik ekiplerinin hız denetimi yaptığı yerler ve araçlar genellikle değişmez. Hep aynı yerlerde ve genellikle de aynı saatlerde yapılır. Yapılan açıklamaya göre trafik ekiplerinin hız denetimi yaptığı noktalar internette yayınlanmış. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, seyir halinde denetim yapılması talimatını vermiş. Oğuz Kağan Köksal yayınladığı bir genelgeyle 81 ilimizdeki emniyet müdürlerine radarlı hız denetimlerinin seyir halinde yapılması, sabit denetim noktalarının sık sık değiştirilmesi, denetime çıkan araçların da dönüşümlü olarak kullanılması talimatını vermiş.

Umarız yakalanma korkusu ile sürücüler biraz daha dikkatli olur ve hem kendilerini hem de çevrelerindekileri tehlikeye atmazlar.

Kişiye özel plaka dönemi

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları yapılan projeye göre artık plakalar kişiye özel olacak. Plakasız olarak satılacak araçlara kişinin adına ya da tc kimlik numarasına göre verilen plakalar takılacak. Plakalar ölene kadar kişinin üzerinde kalacak. Yeni araç alındığında kişinin üzerine kayıtlı olan plaka araca takılacak. Yeni uygulamanın bu yılın ortalarında başlaması bekleniyor.

kocaeli seka park’a ray taksi: sekaray

seka park ray taksitrafik sorunu sürücüleri en rahatsız eden şeylerden biridir. araç sayısının artması ile birlikte sorun her geçen yıl daha da büyürken çözüm arayışları da aynı hızda devam ediyor. sorunun çözümüne yönelik bir başka çalışma da şu anda kocaeli’de yapılıyor. Tübitak ile ortaklaşa yapılan Ray Taksi, Kocaeli seka park’ta ilk olarak 2 km mesafede denenecek. Proje, başarılı olması durumunda farklı alanlara da uygulanacak.

monoray olarak da adlandırılan ray taksi, yüksek kolonlar üzerindeki raylarda hareket ediyor. elektrik ile çalışan küçük vagonlar otomatik. yani bir sürücü yok. yolcular inmek istedikleri istasyonda düğmeye basarak vagonu durduruyor.

bu siteden aracınızın zorunlu trafik sigortasını sorgulayabiliyorsunuz. sigortanın yenileme tarihini kaçırmamak için bakmanızı tavsiye ederim. şasi no, plaka veya sigorta şirketi bilgileri ile sorgulama yapılabiliyor.