Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

ASR Ne İşe Yarar?
ASR (Acceleration Slip Regulation – ivme kayması kontrolü) dilimize Anti Patinaj Sistemi olarak çevrilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi ASR, araç patinaj yapmaya başladığında motor tarafından gönderilen torku azaltarak aracın tutunmasını sağlar. Patinajı önler. Özellikle çekiş yeteneğinin azaldığı kumlu yollarda ve yağışlı havalarda oldukça faydalıdır.

ASR sistemine yabancı sürücüler ABS sisteminde olduğu gibi güvenli bir alanda test sürüşü yaparak sisteme alışmalıdır.

ABS ilk olarak 1936 yılında Almanya’da geliştirilmiş güvenli bir frenleme sistemidir. Almanca “Anti Blockier System” ifadesinin kısaltması olan ABS ingilizcede de “Anti-lock Brake System” olarak adlandırılmıştır.

Dört-tekerlek ABS
Sürücü frene sert bastığında, ABS sistemi frenleri saniyede 18 defa pompalar. Ayrıca her tekerleğin fren basıncını diğerlerinden bağımsız olarak ayarlar. Böylece tekerlek kilitlenmesini önleyerek tehlike anında sürücünün aracın kontrolünü sağlamasını kolaylaştırır.

Arka-tekerlek ABS
Daha çok spor taşıtlarda, minibüslerde veya kamyonetlerde görülen bu ABS sistemi sadece arka tekerleklerin kilitlenmesini önler. Sistemin amacı taşıtın arkasının yanlara kaymasını önlemektir.

ABS sistemlerinde genellikle sistemin etkinleştiği sürücü tarafından farkedilir. Sistem etkinleştiğinde bazı mekanik sesler duyulur. Fren pedalının sertleştiği hissedilir.

ABS sistemi her ne kadar geleneksel fren sistemlerine göre daha kısa sürede aracı durdurabilse de yine de öndeki araca fazla yaklaşılmamalıdır. Bu sisteme yabancı sürücülerin alışana kadar sürüş pratiği yapmaları önerilir.

İkinci el otomobil almayı düşünüyorsanız kontrol etmeniz gereken noktalar var. Sonradan pişman olmamak için aşağıda bazılarını saydığımız bu noktalara dikkat edin.

- Aracın durumunu kilometresi ile karşılaştırın. Düşük kilometre yapmış bir araçta koltuklar, pedallar vs. eskimiş, aşınmış ise aracın kilometresi geri çekilmiş olabilir.

- Debriyaj pedalı çok sertse, çok hafifse, debriyaja tam basılı vites değiştirirken ses geliyor ve zorlanma oluyorsa bu bir sorunun göstergesi olabilir.

- Lastiklerde asimetrik bir aşınma varsa takımlarda ayarsızlık olma ihtimali vardır. Lastiklerin dişlerini ve yanaklarını kontrol edin.

- Motor rölantide çalışırken sarsıntı olmamalı. Devirlenirken titreşim veya takılma olmadan rahatça devirlenmeli.

- Camları, klimayı, açılır tavanı, vs. kontrol edin. Elektrik sisteminde aksaklık olmadığından emin olun.

- Gaza bastığınızda egzozdan mavi egzoz gazı fazla çıkıyorsa bu motorun iç parçalarının aşınmış olduğunu gösterir.

- Aracın altına bakın. Egzoz sisteminde çürük veya delinme olup olmadığını kontrol edin.

- Kaputu açtığınızda boya pul pul dökülüyorsa bunun nedeni yapılan bir kaza olabilir.

- Frenlerin iyi tutup tutmadığını kontrol edin.

- Yağ çubuğu ve yağ haznesi kapağına bakın eğer kahverengi tortu varsa başka bir araba ile ilgilenmeniz sizin için daha iyi olur.

- Arabanın panellerindeki bütün boşlukların eşit olmasına dikkat edin.

- Kapıların sorunsuzca açılıp kapanmıyorsa, lastiği yırtılmış veya tam oturmuyorsa bu aracın almış olduğu bir darbeden kaynaklanabilir.

- Direksiyon bir taraftan diğerine çevrildiğinde herhangi bir titreşim, ses veya takılma bir sorun olduğunu gösterir. Direksiyon akıcı olmalı.

sedan nedir?
üstü sabit olan (açılmayan), dört veya daha fazla oturma yeri olan otomobillerdir. 2 ya da 4 kapılı olabilirler. en çok karşılaştığımız otomobil tipidir. çoğunlukla aracın arkasında ayrı bir bagaj alanı bulunur.

hatchback nedir? otoinceleme.com
hatchback otomobillerde yolcu kabini ile bütünleşik bir bagaj alanı bulunur. aracın arkasında bagaj uzantısı yoktur. aracın arkası düz olarak yere iner. 2 ya da 4 kapıları vardır fakat arkada dikey olarak açılan cam kısmı bagaja ve bagajın yolcu alanından ayrı olmaması nedeniyle aynı zamanda yolcu alanına da açıldığından 3 ya da 5 kapılı olarak ifade edilirler.

notchback nedir?
notchback araçlar 3 belirgin bölümden oluşur. (motor bölümü, yolcu kabini ve bagaj alanı) arka cam kısmı aracın üstünden bagaja yolcu kabinini bagaj bölümünden ayıracak şekilde dik olarak iner. bagaj uzantısı belirgindir.

fastback nedir?mercedes benz cls 550 - fastback - coupé
fastback araçlar iki kapılı coupe ya da dört kapılı sedan olabilirler. fastback otomobillerde eğim aracın üst kısmından başlayıp en arka kısma kadar devam eder. bagaj hatchback otomobillerdeki gibi yolcu kabini ile bütünleşik değildir; yolcu kabininden ayrıdır. notchback otomobillerde olduğu gibi belirgin bir bagaj çıkıntısı da yoktur.

coupe (coupé) nedir?
üreticiden üreticiye farklı tanımları yapılsa da genel olarak iki kapılı spor otomobillerdir. 2 ya da 4 oturma yeri olabilir.

cabrio nedir?
üstü tamamen açılabilen araçlardır. camlar tamamen açılabilir. araç üstü açık ya da kapalı olarak kullanılabilir. cabrio yerine cabriolet ya da convertible kelimeleri de kullanılır.

Rodaj nedir?

Rodaj, motor ve aktarma organlarındaki parçaların birbiriyle uyumlu çalışması amacıyla yeni kullanılmaya başlanan motorların bir süre fazla zorlamadan ve ısıtmadan çalıştırılmasıdır. Yeni modellerin rodaj süresi eski modellere göre daha kısadır. Yeni modellerinde rodaja gerek olmadığını söyleyen bazı firmalar da vardır. Rodaj yaparken gaz pedalına sonuna kadar kesinlikle basılmamalıdır. Özellikle sürtünmeyi arttırdığından gaza düşük devirlerde çok yüklenilmemelidir. Çünkü sürtünme sonucu yüksek bir ısı oluşuyor ve bu başta da yazıldığı gibi silindirlere zarar veriyor.