Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Genel olarak modifiye otomobilleri çok sevimli bulmasam da brabus gibi bu işi gerçekten mükemmel hale getirenlerin olduğunu da görmezden gelemiyorum. Brabus geçtiğimiz günlerde Mercedes CLS bazındaki Brabus Rocket 800′ü tanıttı. Brabus Rocket 800 hem görsel olarak hem de teknik özellikleri bakımından otomobil tutkunlarını kendine hayran bıraktı.

Araç 370 km/s hızı ile dünyanın en hızlı standart sedanı olma özelliğini taşıyor.

Teknik bilgi

Motor

V12-silindirli iki turbo

6233 cc

Sıkıştırma oranı 9.0: 1

Güç 800 HP 5500 d/d’da

Tork 1100 Nm 2100 d/d’da

Performans

0 – 100 km / h (62 mph): 3.7 sn.

0 – 200 km / h (124 mph): 9.8 sn.

0 – 300 km / h (186 mph): 23.8 sn.

Gece Görüşlü Otomobiller

Popular Science dergisinin yayınladığı bir habere göre önümüzdeki aylarda yeni Mercedes-Benz CL sınıfı ile birlikte otomobiller için yeni olan bir teknoloji ile tanışacağız. Spotlight adı verilen güvenlik sistemi yoldaki insanları tespit ederek hem yayayı hem de sürücüyü uyaracak. Sistem aracın ön camına konulacak gece görüş kamerasından aldığı görüntüleri tarayarak insan siluetlerini tespit edecek. Eğer yolda bir insanın olduğu tespit edilirse farlar insanı işaret ederek birden parlayacak.

Tiptronik vites nedir? (tiptronic)

Tiptronik vites olarak anılan sistem aslında alman otomobil üreticisi Porsche’a ait bir ticari markadır. Porsche Tiptronik vites sistemini diğer üreticilerin de lisans alarak kullanmasına izin vermektedir. Sistem Porsche tarafından kullanıldığında “T” harfi büyük, Audi, Škoda, SEAT ve Volkswagen gibi diğer firmalar tarafından kullanıldığında ise küçük olarak tiptronic şeklinde yazılır.

Tiptronik vites sistemi ingilizcede manual ve automatic kelimelerinden türetilen ve manumatic olarak adlandırılan “yarı otomatik” vites sistemini ifade eder. Otomatik vites ile düz vites arasında olan bir sistemdir. Otomobilin hem otomatik hem de manuel olarak kullanılabilmesini sağlar. Sürücü aracını tamamen otomatik olarak kullanabildiği gibi isterse otomatik vitesi devre dışı bırakarak manuel olarak da kullanabilir.

Yarı otomatik vites sistemleri için porche firmasından lisans almak istemeyen bazı otomobil üreticileri bu konuda kendi markalarını geliştirmişlerdir. Bu markalardan bazıları şöyledir. yazının devamını oku »

Lorinser Mercedes SL Nardo3

Lorinser Mercedes SL Nardo3

Lorinser firması, modifiye ederek Nardo3 adını verdiği Mercedes-Benz SL 65 AMG ile italya’daki nardo sürat pistinde yapılan sürüşte 325 km/saat hıza ulaştı. Aracın çift turbolu (biturbo) V12 motoru 660 beygir gücünde ve 1013 Nm tork üretiyor. Lorinser, yaptığı açıklamada üretilecek nardo3 sayısının 50 ile sınırlı olduğunu duyurdu.