Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Daha önce de hakkında iki defa ( 12 ) yazdığımız uçan arabaların üreticisi olan Terrafugia, seri üretim için Türkiye’yi seçti. Terrafugia şirketi ile anlaşan “Planet Green” şirketi sahiplerinden Hüseyin Kızanlıklı ile Amerika’da bulunan ortağı Kaya Boztepe projenin Türkiye’ye gelmesini sağladı. Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre seri üretim tamamen Türkiye’de yapılacak. Bu Türkiye’nin hem ekonomisine büyük katkı sağlayacak hem de ülkemizin çok güzel tanıtımını yapacak.

Transition adlı uçan otomobil 200 Bin dolara satılacak. Hem karada hem havada gidebilen transitionun havalanabilmesi için 50 metrelik bir alan yeterli. Aracı parketmek için ise 4-5 metrelik bir yere ihtiyaç duyuluyor.

Uçan araba göklerde

Geçen yıl “Uçan araba 1 yıl sonra” diyerek duyurduğumuz The Terrafugia Transition ilk uçuşunu yaptı. Kanatları bir düğme ile kapanan ve garajınıza rahatlıkla girebilecek boyutlarda olan transition, otomobil benzini ile çalışıyor. Araçta otomatik pilot ve iki adet pataşüt bulunuyor. Gökyüzünde 185 km/sa hız yapan Transition 82 km/sa hıza ulaşıtığında havalanabiliyor. Aracı kullanabilmek için sadece otomobil ehliyeti yetmiyor. Pilotluk belgesi de gerekiyor. Firma aracı alanlara pilot eğitimi de veriyor.  Uçan arabanın fiyatı yaklaşık 200 bin dolar. Bende bir tane alayım diyorsanız buradan buyrun. Kendisini Türkiye semalarında görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

uçan araba 1 yıl sonra

Terrafugia adlı şirket geliştirdiği Transition adlı uçan arabayı 2009 yılında satmaya başlayacağını duyurdu. $148 000 fiyatla satılacak olan Transition, siparişler için özel üretilecek. Satın almak isteyenler bir miktar depozito vererek sipariş verebilecek. saatte 190 km hıza ulaşabilen Transition sadece pilot sertifikasına sahip olan kişiler tarafından kullanılabilecek. Normalde küçük bir uçak görüntüsünde olan Transition’un kanatları yere indiğinde katlanabiliyor ve araç bir otomobil boyutlarına iniyor. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.