Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Tiptronik vites nedir? (tiptronic)

Tiptronik vites olarak anılan sistem aslında alman otomobil üreticisi Porsche’a ait bir ticari markadır. Porsche Tiptronik vites sistemini diğer üreticilerin de lisans alarak kullanmasına izin vermektedir. Sistem Porsche tarafından kullanıldığında “T” harfi büyük, Audi, Škoda, SEAT ve Volkswagen gibi diğer firmalar tarafından kullanıldığında ise küçük olarak tiptronic şeklinde yazılır.

Tiptronik vites sistemi ingilizcede manual ve automatic kelimelerinden türetilen ve manumatic olarak adlandırılan “yarı otomatik” vites sistemini ifade eder. Otomatik vites ile düz vites arasında olan bir sistemdir. Otomobilin hem otomatik hem de manuel olarak kullanılabilmesini sağlar. Sürücü aracını tamamen otomatik olarak kullanabildiği gibi isterse otomatik vitesi devre dışı bırakarak manuel olarak da kullanabilir.

Yarı otomatik vites sistemleri için porche firmasından lisans almak istemeyen bazı otomobil üreticileri bu konuda kendi markalarını geliştirmişlerdir. Bu markalardan bazıları şöyledir. yazının devamını oku »

En az yakıt tüketen otomobiller

Sanayi Bakanlığının verdiği bilgilere göre Türkiyedeki en az yakıt tüketen otomobillerden bazıları sırasıyla şöyle:

En az yakıt tüketen benzinli otomobiller:
1-
PEUGEOT 107 1.0L Benzin Otomatik
2- HYUNDAI-i10-1.1 TEAM
3- HYUNDAI-i10-1.1 SELECT

En az yakıt tüketen dizel otomobiller:
1-
PEUGEOT-107-107 1.4L Dizel Manuel
2- SEAT-IBIZA-IBIZA 1.6 TDI CRI 90 HP (REFERENCE-ELEGANCE)*
3- SEAT-IBIZA-IBIZA 1.6 TDI CRI 90 HP (REFERENCE-ELEGANCE)*

*iki modelin motorları arasında versiyon farkı bulunmaktadır. yazının devamını oku »

Seat Exeo 2009′da

Seat, Exeo modeli ile 2009 ilkbaharında orta sınıf sedan pazarında yer alacak. Seat’ın B segmentindeki ilk modeli olan Exeo’da standart olarak hız sabitleyici, USB bağlantısı, üzerinde müzik sistemi kumanda düğmeleri bulunan direksiyon simidi, çift bölgeli klima ve alaşım jantlar bulunuyor.

SEAT’ın Başkanı Erich Schmitt Exeo ile ilgili yaptığı açıklamada, “Üstelik şimdi A segmentinin üstüne çıkmak isteyen mevcut müşterilerimiz için de bir aracımız var. EXEO, kalitenin bilincinde olan, keyif için otomobil kullanan ancak, maliyetlerin farkında olup, düşük yakıt tüketimiyle düşük emisyonlara dikkat eden, şirket otomobili kullanan kişiler için de iyi bir alternatif teşkil edecek” dedi.

Avrupada 22,000 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan Seat Exeo, Reference, Stylance ve Sport olmak üzere üç farklı versiyonda üretilecek.