Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

chery - çin otomobiliçin otomobil firması chery, mermerler otomotiv distribütörlüğü ile 01 şubat 2008 tarihinden itibaren otomobillerini Türkiye’de de satmaya başlayacak. satışlar ilk olarak 1.6 lt motorlu Alio ve Tiggo modelleri ile başlayacak. Daha sonra Boss, Queen, Kimo ve Taxim modelleri de satışa sunulacak. chery firması, otomobilleri için 3 yıl garanti ya da 100 bin km garantisi verecek.

Chery otomobillerinin fiyatı Türkiye dışında 10 bin ytl’den başlıyor. Bu fiyatlar vergilerle Türkiye’de biraz daha artacak olsa da çinli otomobiller yine de rakiplerine göre daha uygun bir fiyata sahip olacak.

Bentley Arnage - Türkiye’deki en pahalı otomobil

Geçen aralık ayında bir iş adamına satılan Bentley Arnage modeli 582 bin Euro (~1 milyon YTL) olan fiyatı ile Türkiye’de satılan en pahalı otomobil oldu. Doğuş Oto temsilciliği ile Türkiye’ye gelen Bentley marka otomobillerin satışı oldukça iyi. Doğuş Oto 2008 yılında 25 adet, 2009 yılında ise 30 adet Bentley satmayı hedefliyor.

Bentley şu anda Türkiye’de satılan en pahalı otomobil olma ünvanına sahip olsa da dünyanın en pahalı ve en hızlı otomobillerinden olan Bugatti bu ünvanı kapabilir. Yine Doğuş Oto temsilciliğinde Türkiye’ye gelen Bugatti’nin veyron 16.4 modeli 1,1 milyon Euro fiyata sahip. Bu fiyat vergiler ile birlikte Türkiye’de daha da artıyor. Bugatti Veyron 16.4 toplam 300 adet üretilecek ve Doğuş Oto Türkiye’de 1 adet satmayı hedefliyor.

volvo logovolvo firması 1,6 litre dizel motora sahip olan ve 2005 yılından sonra üretilen S40, C30 ve V50 modellerinin mazot filtrelerinin çok çabuk tıkanması nedeniyle oluşması muhtemel zararları önlemek amacıyla 50 000′e yakın otomobili servise çağırdı. Bahsedilen modeller Türkiye’de de bulunuyor. Şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre filtrenin tıkanması, ısınmasına neden oluyor. Filtrenin alev alması da ihtimaller dahilinde fakat açıklama yapıldığında böyle bir durumla henüz karşılaşılmadığı belirtilmiş.

Audi: dört halkanın hikayesi

Audi Logo - oto incelemeGerçekte temelleri 1932 yılında dört markanın bir araya gelmesi ile atılsa da aslında audi markasının geçmişi 1899′a kadar uzanır. August Horch ilk horch otomobilini 1901 yılında tasarlamıştı. Horch fabrikalarından 1909 yılında ayrılan August Horch, “horch” kelimesinin latince karşılığı olan audi kelimesini marka olarak seçmiş ve ilk şirketini 1909 yılında kurmuştur. Audi kelimesi latince dinledim, işittim anlamına gelmektedir.

1932 yılında dört otomobil üreticisi Audi, DKW, Horch ve Wanderer birleşir. Böylece Auto Union Ag kurulmuş olur. Audi logosundaki dört halka bu dört şirketi temsil etmektedir. 1969 yılında Auto Union, NSU firmasıyla birleşir. yeni oluşumun adı Audi NSU Auto Union koyulur. 1985 tarihinde ise şirket adı kısaca Audi AG olarak değiştirilir.

ilk horchVolkswagen grubunun bir markası olan audi’nin şirket merkezi Almanya ingolstadt’da bulunuyor. Audi otomobillerinin üretildiği ülkeler ise şöyle: Almanya, Brezilya, Çin, İtalya, Tayland, Macaristan.

BMW 7 serisi ve konforlu giriş

BMW 7 serisi araçlar sürücüsünü tanıyor. Cebinizde veya çantanızda taşıyacağınız uzaktan kumandanız ile yanına yaklaştığınızda araç sizi tanıyor. Kapı koluna dokunduğunuz anda kapılar kendiliğinden açılıyor. motoru çalıştırmak için ise sadece start düğmesine basmak yeterli.