Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Sanayi Bakanlığı sanırım Türkiye’de kullanılan akaryakıtın dünyadaki en pahalı akaryakıtlardan olmasından rahatsız olmuş. Web sitesinde ülkemizde satılmakta olan tüm otomobiller hakkında yakıt tüketimi ve emisyon değerlerini içeren bir bölüm hazırlamış.

Tüketiciler bakanlığın web sitesinde Türkiye’de yıl içinde satışa sunulacak tüm yeni binek araçların testlerle belirlenmiş resmi yakıt tüketimi bilgilerine ve resmi emisyon değerlerine ulaşabilecek. Sitede kullanıcılar yakıt türlerine göre de tüketim bilgilerine ulaşabilecek. Sitede en az yakıt tüketen dizel otomobiller, en az yakıt tüketen benzinli otomobiller, en az yakıt tüketen lpgli otomobiller gibi kategoriler mevcut. Ayrıca proje kapsamında otomobiller yaydıkları karbondioksit gazına göre de sınıflara ayrılarak A ile G arasındaki sınıf bilgisinin satış noktalarında otomobillerin üzerine yapıştırılması da zorunlu hale getirildi. Böylece otomobil alacaklar daha çevreci modelleri tercih edebilecekler.

Yine proje kapsamında tüketicilerin daha az yakıt tüketimi konusunda teknik olarak bilgilendirilmesi amacıyla bir de klavuz kitapçık hazırlanmaya başlanmış. Kitapçıkta araç sürme alışkanlıklarının yakıt tüketimine etkisi de ele alınacak. Kitapçık da bakanlığın web sitesinde yayınlanacak. yazının devamını oku »

Artık uçanlarının bile üretildiği günümüzde bize oldukça sıradan gelen otomobilleri ilk kim hayal etti? Otomotiv sektörünün öncüleri kimler? Otomotiv sektörüne emeği geçen isimleri çok kısa bir şekilde tanıyacağımız yazı dizisinin ilki “markalara adlarını verenler” hakkında.

Ferdinand Porsche (3 Eylül 1875 – 30 Ocak 1951) :Alman mühendis ferdinand porsche, Porsche firmasının kurucusu. Aynı zamanda Volkswagen Beetle’ın da tasarımcısı. Alman tankları Tiger I, Tiger II ve Elefant’ın yapımında da görev almış.

Kiichiro Toyoda (11 Haziran 1894 – 27 Mart 1952) : Japonya’nın en büyük otomotiv üreticisi olan Toyota firmasının kurucusu. Babası Sakichi Toyoda tarafından kurulan Toyota Loom Works adlı dokuma tezgahı üretimi yapan firma bünyesinde, babasının ölümünden kısa bir süre önce otomobil üretimi yapmaya karar verdi. Babasının da hayallerinin peşinden gitmesi konusunda kendisine cesaret vermesi ile Toyota Motor Company kuruldu.
yazının devamını oku »

Geçen yıl teşvikler ve kampanyalarla beklentilerin oldukça üzerine çıkan otomobil satışları 2010 yılında da yeni modellerle desteklenecek. Yılın ilk 6 ayında yaklaşık 30 modelin Türkiye yollarına çıkacağına bakılırsa satışlar bu yıl da hareketli olacağı söylenebilir.

İşte 2010 yılının yeni modellerinden bazıları:

Hyundai: Lüks SUV modeli ix35′i yıl içinde Tucson modelinin yerini alacak. İx35 yeni teknolojileriyle de adından çok söz ettirecek.

Ferrari: 458 İtalia modeli şubat ayında görücüye çıkacak. 458 italia, 450 beygir gücünde.

Maserati: üstü açık GranCabrio modeli ilkbaharda yollara çıkacak.
yazının devamını oku »

peugeot önceden 407 modelinde denediği yakıt tasarrufu sistemini şimdi de dizel 308′in iki farklı şanzımana sahip versiyonunda denedi. istanbul’dan Antalya’ya gidip geri gelen ve toplam 1393 km yol kateden otomobillerden 6 ileri otomatik olan 48, 5 ileri manuel olan model ise 50 lt yakıt tüketti.

yakıt tasarrufu için öneriler

Bazı araç sahipleri araçlarının fazla yakıt tükettiğini söylerler. Bu o aracın sürekli fazla yakıt tüketeceği anlamına gelmez. Basit önlemlerle yakıt tasarrufu yapılabilir. Bu yöntemlerden bazıları şöyle:

 • aracınıza yakıt alırken pompanın para kısmının sıfırlanmış olmasına dikkat edin.
 • yakıt alırken görevliye depoyu pompanın yavaş hızıyla doldurmasını söyleyin.
 • şehirlerarası yolculuklarda hızınız 90 km/saat üzerinde olursa yakıt tüketimi fazla olur.
 • sürekli fren ve ardından gaza basmak yakıt tüketimini arttırır. bu yüzden önünüzdeki araca çok yaklaşmayın. eğer trafiğin az olduğu alternatif bir yol varsa orayı kullanın. ani hızlanmalar ve ani frenler yerine kontrollü bir sürüşü tercih edin.
 • araca istihap haddinin üzerinde yük yüklemek daha fazla yakıt tüketilmesine neden olur. Gereksiz ağırlıkları aracınızda bulundurmayın.
 • hava direncini azaltmak için hareket halindeyken aracınızın pencerelerini kapalı tutun.
 • yağ filtrelerini mutlaka temiz tutun.
 • hava filtresinin temiz olmasına özen gösterin. temiz olmayan hava filtresi hava / yakıt karışımının zengin olmasına neden olur. Bir başka deyişle karışımda daha az hava daha fazla yakıt bulunur.
 • lastiklerin havalarını düzenli olarak kontrol edin. gereğinden az hava bulunan lastik zor yuvarlanacağından yakıt tüketimini arttırır. lastik hava basınçları uygun seviyede olmalıdır.
 • fren balatalarının sıkı olması tekerlek dönüşünü zorlaştırarak daha fazla yakıt tüketilmesine neden olur.
 • düzenli olarak karbüratör bakımı yaptırın.