Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

etox

Başbakanın yerli otomobile olan ilgisi meyvesini vermeye başladı. Yerli otomobil markası Etox bundan yaklaşık 6 yıl önce üretilmeye başlanmıştı. Etox üreticisi Ercan Malkoç başbakana verdiği sözü tutarak ODTÜ ile birlikte Etox’un elektrikli modelini de geliştirdi. Ayrıca yine elektrikli olan hafif ticari araç üzerinde yapılan çalışmalarda da sona gelindi. Etox seri üretimine geçmeyi planladığı hafif ticari araçtan yılda 1000 adet üretmeyi planlıyor.

Üretilecek yeni araçla 5-6 TL’lik elektrik ile İstanbul’dan Ankara’ya gidilebileceğini ifade eden firma yetkilileri bazı dinlenme tesisleri ile de anlaşma yaptıklarını ve siz yemeğinizi yerken aracınızın ücretsiz şarj edilebileceğini söylediler.

Hiriko adı verilen iki kişilik elektrikli otomobiller Avrupa’da yollara çıktı. Otomobil özel tasarımı sayesinde park edildiğinde katlanarak standart bir arabanın park ettiği yerin üçte biri kadar yer kaplıyor. Hiriko elektrikli bir otomobil olduğundan benzin deposu yok. Motorları ise tekerleklerin içine yerleştirilmiş. Tam olarak şarj edildiğinde 100 km yol katedebiliyor.

Bursa’da faaliyet göstermekte olan Katren Otomotiv Çinli “Jmstar”, “Yogoma” “Omnia” ve “Fulu” markaları ile yaptığı anlaşma ile dört farklı elektrikli aracı Türkiye’de satışa sunuyor. Binek otomobiller ve ticari araçlarda 8 markadan 12 model Türkiye’de tüketiciye sunulacak.

30 Liraya 4.800 Km yolculuk yapılabilecek.

Herhangi bir elektrik prizi ile 4 saatte şarj edilebilecek otomobiller azami 85 km hız yapabilecek ve 1 TL ile 160 km yolculuk yapabilecek.

Elektrikli araçların satışına başlanıyor. Ticari araçlar 20 bin binek araçlar ise 15 – 30 bin arasında satılacak.

Bu ay içinde Oyak Renault fabrikalarında elektrikli Fluence için seri üretim başladı. Siz de elektrikli otomobiller nerede ya da nasıl şarj edilecek diye düşünüyorsanız cevap oldukça basit. Evinizde eğer çamaşır makinesi ya da bulaşık makinesi çalıştırıyorsanız evinizde şarj edebilirsiniz. Önümüzdeki aylarda Elektrikli motora sahip Renault Fluence satışa çıkacak. Bu konuda yapılan açıklamaya göre; topraklı, 16 amperlik priziniz aracılığı ile elektrik motorlu fluence’i evinizde de şarj edebilirsiniz.

Peki ev ve ofis dışında yolculuk esnasında nasıl şarj edilicek?

Bu konuda da belediyelerin çeşitli çalışmaları var. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde otoparklarda şu anda 9 adet olan şarj istasyonu sayısı yıl sonuna kadar 40′a çıkacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi de yakın zamanda elektrikli otoparkına sahip olacak. Tüm bunların yanında alışveriş merkezlerinde dinlenme tesislerinde de elektrik motorlu otomobiller yaygınlaştıkça şarj istasyonları bulunacaktır.

Hibrit Otomobil Nedir?

Hibrit (melez) otomobiller benzin tüketimini azaltmak amacıyla geliştirilmiştir. Hibrit motorlu otomobiller hem benzin hem elektrik enerjisi ile çalışan motorları sayesinde düşük hızlarda benzin motorunu değil elektrik motorunu kullanır ve böylece emisyon salınımını sıfıra indirmeye çalışır. Hibrit otomobiller sanılanın aksine elektriğe bağlanarak şarj edilmezler. Elektrik motorunun çalışması için gereken enerji frenleme esnasında ya da benzin motorunun çalışması sırasında akülere depolanır.

Hem benzin hem elektrik ile çalışabilen otomobillerin ilk örneğini Ferdinand Porsche geliştirmiştir.

Hibrit otomobillerin önümüzdeki yıllarda benzinli otomobillerin yerini alacağı düşünülüyor. Günümüzde Toyota ve Honda hibrit üretimi konusunda önemli yatırımları olan firmalardır. Toyota prius, Honda insight ve Honda Civic Hybrid hibrit otomobillere örnek olarak verilebilir.