Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Ferrari’den Sehpa

Tasarımcı Charly Molinelli kaza sonrası hurdaya çıkan ferrari’yi sehpaya çevirdi. Her ne kadar her yerde “muhteşem sehpa” başlığı altında yayınlansa da ben iç karartıcı buldum. Ferrari’nin bu işe el atıp o masayı yok etmesi gerekiyor. Yoksa bu görüntünün üzerine ferrariye binmek cesaret ister. :)

yazının devamını oku »

Artık uçanlarının bile üretildiği günümüzde bize oldukça sıradan gelen otomobilleri ilk kim hayal etti? Otomotiv sektörünün öncüleri kimler? Otomotiv sektörüne emeği geçen isimleri çok kısa bir şekilde tanıyacağımız yazı dizisinin ilki “markalara adlarını verenler” hakkında.

Ferdinand Porsche (3 Eylül 1875 – 30 Ocak 1951) :Alman mühendis ferdinand porsche, Porsche firmasının kurucusu. Aynı zamanda Volkswagen Beetle’ın da tasarımcısı. Alman tankları Tiger I, Tiger II ve Elefant’ın yapımında da görev almış.

Kiichiro Toyoda (11 Haziran 1894 – 27 Mart 1952) : Japonya’nın en büyük otomotiv üreticisi olan Toyota firmasının kurucusu. Babası Sakichi Toyoda tarafından kurulan Toyota Loom Works adlı dokuma tezgahı üretimi yapan firma bünyesinde, babasının ölümünden kısa bir süre önce otomobil üretimi yapmaya karar verdi. Babasının da hayallerinin peşinden gitmesi konusunda kendisine cesaret vermesi ile Toyota Motor Company kuruldu.
yazının devamını oku »

Geçen yıl teşvikler ve kampanyalarla beklentilerin oldukça üzerine çıkan otomobil satışları 2010 yılında da yeni modellerle desteklenecek. Yılın ilk 6 ayında yaklaşık 30 modelin Türkiye yollarına çıkacağına bakılırsa satışlar bu yıl da hareketli olacağı söylenebilir.

İşte 2010 yılının yeni modellerinden bazıları:

Hyundai: Lüks SUV modeli ix35′i yıl içinde Tucson modelinin yerini alacak. İx35 yeni teknolojileriyle de adından çok söz ettirecek.

Ferrari: 458 İtalia modeli şubat ayında görücüye çıkacak. 458 italia, 450 beygir gücünde.

Maserati: üstü açık GranCabrio modeli ilkbaharda yollara çıkacak.
yazının devamını oku »

Enzo Ferrari

Enzo FerrariEnzo Anselmo Ferrari 18 Şubat 1898 tarihinde Modena – İtalya’da doğdu. 1920 yılında, çalıştığı otomotiv şirketinden ayrılarak AlFa Romeo‘da işe başladı. Alfa Romeo ile yerel yarışlara katıldı ve bu yarışlardaki başarılarından dolayı firma tarafından daha prestijli yarışlara gönderildi.

1929 yılında Scuderia Ferrari yarış takımını kurdu. Oğlu Alfredo Ferrari’nin doğumuna kadar (1932) kendisi de yarışmaya devam etti. 1939 yılında yarış takımlarına parçalar tedarik etmek için Auto-Avio Costruzioni firmasını kurdu. 1947 yılında ise Ferrari firmasını kurarak kendi adıyla otomobil üretmeye başladı.

Adele erimesi hastalığı olan Oğlu Alfredo “dino” Ferrari 1956 yılında öldü. Oğlunun ölümünden sonra Enzo Ferrari neredeyse her gün güneş gözlüğü takmıştır ve kendisi de 90 yaşında, doğduğu şehirde ölmüştür.