Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Genel olarak modifiye otomobilleri çok sevimli bulmasam da brabus gibi bu işi gerçekten mükemmel hale getirenlerin olduğunu da görmezden gelemiyorum. Brabus geçtiğimiz günlerde Mercedes CLS bazındaki Brabus Rocket 800′ü tanıttı. Brabus Rocket 800 hem görsel olarak hem de teknik özellikleri bakımından otomobil tutkunlarını kendine hayran bıraktı.

Araç 370 km/s hızı ile dünyanın en hızlı standart sedanı olma özelliğini taşıyor.

Teknik bilgi

Motor

V12-silindirli iki turbo

6233 cc

Sıkıştırma oranı 9.0: 1

Güç 800 HP 5500 d/d’da

Tork 1100 Nm 2100 d/d’da

Performans

0 – 100 km / h (62 mph): 3.7 sn.

0 – 200 km / h (124 mph): 9.8 sn.

0 – 300 km / h (186 mph): 23.8 sn.

Seat Exeo 2009′da

Seat, Exeo modeli ile 2009 ilkbaharında orta sınıf sedan pazarında yer alacak. Seat’ın B segmentindeki ilk modeli olan Exeo’da standart olarak hız sabitleyici, USB bağlantısı, üzerinde müzik sistemi kumanda düğmeleri bulunan direksiyon simidi, çift bölgeli klima ve alaşım jantlar bulunuyor.

SEAT’ın Başkanı Erich Schmitt Exeo ile ilgili yaptığı açıklamada, “Üstelik şimdi A segmentinin üstüne çıkmak isteyen mevcut müşterilerimiz için de bir aracımız var. EXEO, kalitenin bilincinde olan, keyif için otomobil kullanan ancak, maliyetlerin farkında olup, düşük yakıt tüketimiyle düşük emisyonlara dikkat eden, şirket otomobili kullanan kişiler için de iyi bir alternatif teşkil edecek” dedi.

Avrupada 22,000 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan Seat Exeo, Reference, Stylance ve Sport olmak üzere üç farklı versiyonda üretilecek.

sedan nedir?
üstü sabit olan (açılmayan), dört veya daha fazla oturma yeri olan otomobillerdir. 2 ya da 4 kapılı olabilirler. en çok karşılaştığımız otomobil tipidir. çoğunlukla aracın arkasında ayrı bir bagaj alanı bulunur.

hatchback nedir? otoinceleme.com
hatchback otomobillerde yolcu kabini ile bütünleşik bir bagaj alanı bulunur. aracın arkasında bagaj uzantısı yoktur. aracın arkası düz olarak yere iner. 2 ya da 4 kapıları vardır fakat arkada dikey olarak açılan cam kısmı bagaja ve bagajın yolcu alanından ayrı olmaması nedeniyle aynı zamanda yolcu alanına da açıldığından 3 ya da 5 kapılı olarak ifade edilirler.

notchback nedir?
notchback araçlar 3 belirgin bölümden oluşur. (motor bölümü, yolcu kabini ve bagaj alanı) arka cam kısmı aracın üstünden bagaja yolcu kabinini bagaj bölümünden ayıracak şekilde dik olarak iner. bagaj uzantısı belirgindir.

fastback nedir?mercedes benz cls 550 - fastback - coupé
fastback araçlar iki kapılı coupe ya da dört kapılı sedan olabilirler. fastback otomobillerde eğim aracın üst kısmından başlayıp en arka kısma kadar devam eder. bagaj hatchback otomobillerdeki gibi yolcu kabini ile bütünleşik değildir; yolcu kabininden ayrıdır. notchback otomobillerde olduğu gibi belirgin bir bagaj çıkıntısı da yoktur.

coupe (coupé) nedir?
üreticiden üreticiye farklı tanımları yapılsa da genel olarak iki kapılı spor otomobillerdir. 2 ya da 4 oturma yeri olabilir.

cabrio nedir?
üstü tamamen açılabilen araçlardır. camlar tamamen açılabilir. araç üstü açık ya da kapalı olarak kullanılabilir. cabrio yerine cabriolet ya da convertible kelimeleri de kullanılır.