Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Hiriko adı verilen iki kişilik elektrikli otomobiller Avrupa’da yollara çıktı. Otomobil özel tasarımı sayesinde park edildiğinde katlanarak standart bir arabanın park ettiği yerin üçte biri kadar yer kaplıyor. Hiriko elektrikli bir otomobil olduğundan benzin deposu yok. Motorları ise tekerleklerin içine yerleştirilmiş. Tam olarak şarj edildiğinde 100 km yol katedebiliyor.

Gece Görüşlü Otomobiller

Popular Science dergisinin yayınladığı bir habere göre önümüzdeki aylarda yeni Mercedes-Benz CL sınıfı ile birlikte otomobiller için yeni olan bir teknoloji ile tanışacağız. Spotlight adı verilen güvenlik sistemi yoldaki insanları tespit ederek hem yayayı hem de sürücüyü uyaracak. Sistem aracın ön camına konulacak gece görüş kamerasından aldığı görüntüleri tarayarak insan siluetlerini tespit edecek. Eğer yolda bir insanın olduğu tespit edilirse farlar insanı işaret ederek birden parlayacak.

kocaeli seka park’a ray taksi: sekaray

seka park ray taksitrafik sorunu sürücüleri en rahatsız eden şeylerden biridir. araç sayısının artması ile birlikte sorun her geçen yıl daha da büyürken çözüm arayışları da aynı hızda devam ediyor. sorunun çözümüne yönelik bir başka çalışma da şu anda kocaeli’de yapılıyor. Tübitak ile ortaklaşa yapılan Ray Taksi, Kocaeli seka park’ta ilk olarak 2 km mesafede denenecek. Proje, başarılı olması durumunda farklı alanlara da uygulanacak.

monoray olarak da adlandırılan ray taksi, yüksek kolonlar üzerindeki raylarda hareket ediyor. elektrik ile çalışan küçük vagonlar otomatik. yani bir sürücü yok. yolcular inmek istedikleri istasyonda düğmeye basarak vagonu durduruyor.