Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Gece Görüşlü Otomobiller

Popular Science dergisinin yayınladığı bir habere göre önümüzdeki aylarda yeni Mercedes-Benz CL sınıfı ile birlikte otomobiller için yeni olan bir teknoloji ile tanışacağız. Spotlight adı verilen güvenlik sistemi yoldaki insanları tespit ederek hem yayayı hem de sürücüyü uyaracak. Sistem aracın ön camına konulacak gece görüş kamerasından aldığı görüntüleri tarayarak insan siluetlerini tespit edecek. Eğer yolda bir insanın olduğu tespit edilirse farlar insanı işaret ederek birden parlayacak.

VW Passat CC Türkiye Yollarında


Volkswagen passat cc Doğuş otomotiv tarafından 1.8 TSI 160 hp, 2.0 TSI 200 hp benzinli ve 2.0 TDI 170 hp dizel motor seçenekleriyle ve 42.350 €’dan başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu.

Araçta Elektronik stabilizasyon programı (ESP), 8 havayastığı, ABS, Elektronik diferansiyel kilidi (EDL), Hill Hold fonksiyonu (Eğim kalkış asistanı), Elektronik patinaj önleme sistemi (ASR), Elektronik motor çekiş kontrolü (MSR), Elektromekanik park freni, Elektromekanik hıza duyarlı direksiyon gibi güvenli ve rahat bir yolculuk için gerekli bütün teknolojik özellikler standart olarak sunuluyor. VW Passat CC ile ayrıca opsiyonel olarak “Şerit Takip Asistanı” (Lane Hold Asist) teknolojisi de sunuluyor. Bu teknoloji ile aracın dikkatsizlik sonucu şeritten ayrılması halinde otomatik olarak devreye giren destek sistemi, direksiyona müdahale ediyor ve aracın tekrar şeridine geri dönmesini sağlıyor.

uçan araba 1 yıl sonra

Terrafugia adlı şirket geliştirdiği Transition adlı uçan arabayı 2009 yılında satmaya başlayacağını duyurdu. $148 000 fiyatla satılacak olan Transition, siparişler için özel üretilecek. Satın almak isteyenler bir miktar depozito vererek sipariş verebilecek. saatte 190 km hıza ulaşabilen Transition sadece pilot sertifikasına sahip olan kişiler tarafından kullanılabilecek. Normalde küçük bir uçak görüntüsünde olan Transition’un kanatları yere indiğinde katlanabiliyor ve araç bir otomobil boyutlarına iniyor. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.