Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Türkiye’de En Çok Satan Otomobiller

zaman gazetesinde yayınlanan habere göre Türkiye’de en çok satan ilk sekiz marka şöyle

1- Ford
2- Fiat
3- Renault
4- VW
5- Hyundai
6- Peugeot
7- Opel
8-Toyota

2010 yılı satışlarının %15-20′lik kısmında filo satışları etkili olmuş. Ankara’da ise kamu alımları önemli paya sahip.

Yazının tamamını okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Türkiye’de hangi şehirde hangi otomobil markalarının lider olduğunu görmek için ise buradan haritaya ulaşabilirsiniz.

Geçen yıl teşvikler ve kampanyalarla beklentilerin oldukça üzerine çıkan otomobil satışları 2010 yılında da yeni modellerle desteklenecek. Yılın ilk 6 ayında yaklaşık 30 modelin Türkiye yollarına çıkacağına bakılırsa satışlar bu yıl da hareketli olacağı söylenebilir.

İşte 2010 yılının yeni modellerinden bazıları:

Hyundai: Lüks SUV modeli ix35′i yıl içinde Tucson modelinin yerini alacak. İx35 yeni teknolojileriyle de adından çok söz ettirecek.

Ferrari: 458 İtalia modeli şubat ayında görücüye çıkacak. 458 italia, 450 beygir gücünde.

Maserati: üstü açık GranCabrio modeli ilkbaharda yollara çıkacak.
yazının devamını oku »

Geçtiğimiz haftalarda Toyota teknik sorunlar nedeniyle milyonlarca aracını geri çağırmıştı. Bunun üzerinde Toyota Motor Başkanı Akio Toyoda müşterilerinden defalarca özür dilemişti. Toyota’dan gelen bu haberlerden bir süre sonra Amerikan otomobil devi Ford da hibrit modellerinde görülen fren problemi için müşterilerine ücretsiz destek önerisinde bulundu.

Ford web sitesinde yapılan açıklamaya göre araçların fren sisteminde bir sorun yok. Ancak müşteriler yine de fren sistemi ile ilgili bir şikayette bulunursa ücretsiz destek alabilecek.

Ford’un bu önerisi Ford Otosan tarafından satışa sunulan Türkiye’deki araçlar için geçerli değil.

Jaguar ve Land Rover artık Tata’nın

jaguar logoHintli otomotiv üreticisi Tata Motors, ingiltere’nin en prestijli markalarından olan Land Rover ve Jaguar‘ı Ford’dan 2,3 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

Ford, Land Rover’ı 2000′de 2,7 milyar dolara ve Jaguar’ı ise 1989′da 2,5 milyar dolara satın almıştı. Son yıllarda oldukça fazla zarar eden ford bu iki markayı elinden çıkararak zarar ettiği faaliyetleri üzerine yoğunlaşmayı planlıyor.

1945′te kurulan Tata Motors, Hindistanın en büyük otomobil şirketlerinden biri. Jaguar’ın yeni sahibi olan Tata dünyanın en ucuz otomobili olan 2 bin 500 dolarlık Nano’nun da üreticisi.