Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

sedan nedir?
üstü sabit olan (açılmayan), dört veya daha fazla oturma yeri olan otomobillerdir. 2 ya da 4 kapılı olabilirler. en çok karşılaştığımız otomobil tipidir. çoğunlukla aracın arkasında ayrı bir bagaj alanı bulunur.

hatchback nedir? otoinceleme.com
hatchback otomobillerde yolcu kabini ile bütünleşik bir bagaj alanı bulunur. aracın arkasında bagaj uzantısı yoktur. aracın arkası düz olarak yere iner. 2 ya da 4 kapıları vardır fakat arkada dikey olarak açılan cam kısmı bagaja ve bagajın yolcu alanından ayrı olmaması nedeniyle aynı zamanda yolcu alanına da açıldığından 3 ya da 5 kapılı olarak ifade edilirler.

notchback nedir?
notchback araçlar 3 belirgin bölümden oluşur. (motor bölümü, yolcu kabini ve bagaj alanı) arka cam kısmı aracın üstünden bagaja yolcu kabinini bagaj bölümünden ayıracak şekilde dik olarak iner. bagaj uzantısı belirgindir.

fastback nedir?mercedes benz cls 550 - fastback - coupé
fastback araçlar iki kapılı coupe ya da dört kapılı sedan olabilirler. fastback otomobillerde eğim aracın üst kısmından başlayıp en arka kısma kadar devam eder. bagaj hatchback otomobillerdeki gibi yolcu kabini ile bütünleşik değildir; yolcu kabininden ayrıdır. notchback otomobillerde olduğu gibi belirgin bir bagaj çıkıntısı da yoktur.

coupe (coupé) nedir?
üreticiden üreticiye farklı tanımları yapılsa da genel olarak iki kapılı spor otomobillerdir. 2 ya da 4 oturma yeri olabilir.

cabrio nedir?
üstü tamamen açılabilen araçlardır. camlar tamamen açılabilir. araç üstü açık ya da kapalı olarak kullanılabilir. cabrio yerine cabriolet ya da convertible kelimeleri de kullanılır.

Egzoz: içten yanmalı motorlarda yanan akaryakıtın gazına ve bu gazın atılmasını sağlayan düzeneğe verilen isimdir.
yanlış yazılışlar: egzos, egsoz, eksoz, ekzos, eksos, egzost, eksozt.

Supap: Bir yay yardımıyla gergin tutulan ve yatağın düzlemine dik olarak yaptığı gidip gelme hareketiyle bir akışkanın geçişini ayarlamaya yarayan kapak.
yanlış yazılışlar: subap, sibop, sibob, supab.

Karoser: Otomobillerde, mekanizmayı oluşturan şasi, tekerlek, motor gibi bölümlerin dışında kalan, görünen dış bölümdür.
yanlış yazılışlar: karsiyör, karasör, karisör

Şasi: motorlu kara taşıtlarının iskelet bölümüne verilen addır.
yanlış yazılışlar: şasa, şase.

*Türk Dil Kurumu yazım kılavuzundan yararlanıldı.

Rodaj nedir?

Rodaj, motor ve aktarma organlarındaki parçaların birbiriyle uyumlu çalışması amacıyla yeni kullanılmaya başlanan motorların bir süre fazla zorlamadan ve ısıtmadan çalıştırılmasıdır. Yeni modellerin rodaj süresi eski modellere göre daha kısadır. Yeni modellerinde rodaja gerek olmadığını söyleyen bazı firmalar da vardır. Rodaj yaparken gaz pedalına sonuna kadar kesinlikle basılmamalıdır. Özellikle sürtünmeyi arttırdığından gaza düşük devirlerde çok yüklenilmemelidir. Çünkü sürtünme sonucu yüksek bir ısı oluşuyor ve bu başta da yazıldığı gibi silindirlere zarar veriyor.

Rölanti nedir?

Rölanti, motorlu taşıtlarda motoru boşta çalıştırmak anlamına gelir. Motorun en az yakıtla çalıştığı durumdur.