Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Otomobil Segmentleri

Otomobil segmentleri, otomobillerin hacim, fiyat, performans gibi ölçütlerle değerlendirilmesi ile oluşturulan sınıflardır. Segmentler tüketicinin alım seviyesini de gösterir.

Hangi araçlar hangi segmentte?
A segmenti: Basic, Mini, Minicar, Şehir arabası, Economy car, city car olarak da adlandırılırlar. Küçük araçlardır.
Örnekler: Renault Twingo, Peugeot 107, Smart Fortwo, Fiat Panda, Chevrolet Spark, Suzuki Alto
B segmenti: Small olarak da adlandırılırlar.
Örnekler: Hyundai Getz, Honda Jazz, Chevrolet Kalos, Fiat Punto, Dacia Logan, Hyundai Accent, Ford Fiesta, Fiat Albea, Fiat Palio, Nissan Micra, Peugeot 206, Smart Forfour, Toyota Yaris
C segmenti: Small family car, küçük aile arabası olarak da adlandırılırlar. Alt orta sınıf (lower medium) araçlardır.
Örnekler: Ford Focus, Toyota Corolla, Opel Astra, VW Golf, Renault Megane, Honda Civic, Audi A3, Fiat Bravo
D segmenti: Large family car, büyük aile arabası olarak da adlandırılırlar. Üst orta sınıf (upper medium) araçlardır.
Örnekler: Volkswagen Passat, Renault Laguna, Nissan Primera, Opel Vectra, Audi A4, Ford Mondeo, Toyota Avensis, Honda Accord, BMW 3 serisi, Mercedes C sınıfı yazının devamını oku »

Seat Exeo 2009′da

Seat, Exeo modeli ile 2009 ilkbaharında orta sınıf sedan pazarında yer alacak. Seat’ın B segmentindeki ilk modeli olan Exeo’da standart olarak hız sabitleyici, USB bağlantısı, üzerinde müzik sistemi kumanda düğmeleri bulunan direksiyon simidi, çift bölgeli klima ve alaşım jantlar bulunuyor.

SEAT’ın Başkanı Erich Schmitt Exeo ile ilgili yaptığı açıklamada, “Üstelik şimdi A segmentinin üstüne çıkmak isteyen mevcut müşterilerimiz için de bir aracımız var. EXEO, kalitenin bilincinde olan, keyif için otomobil kullanan ancak, maliyetlerin farkında olup, düşük yakıt tüketimiyle düşük emisyonlara dikkat eden, şirket otomobili kullanan kişiler için de iyi bir alternatif teşkil edecek” dedi.

Avrupada 22,000 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan Seat Exeo, Reference, Stylance ve Sport olmak üzere üç farklı versiyonda üretilecek.