Oto inceleme

- markalar, modeller, yararlı bilgiler -

Avrupa Birliği (AB) kriterleri kapsamında sürücü eğitiminde de bazı değişiklikler hayata geçiriliyor. Yeni uygulamaya göre ehliyet sınavını geçenler sürücü belgesini doğrudan alamayacak. Geçici verilen stajyer sürücü belgesi ile iki yıl araç kullanılacak. Bu dönem boyunca da bazı kuralların ihlal edilmemesi istenecek. Yani ehliyet almak 3 dakikalık direksiyon sınavından ibaret olmayacak. Stajyerlik sertifikasını sürücü belgesine dönüştüremeyenlerin ise sınavları iptal olacak.

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre sadece 5 yıl temel eğitim almış ilkokul mezunları 5 Temmuz 2011 sonrasında ehliyet alamayacak. Bu tarihten sonra ehliyet alabilmek için 8 yıllık temel eğitim almış olma şartı aranacak. Uygulama ilk olarak 1996 yılında kanunda yapılan değişiklik ile başlamıştı ancak gelen tepkiler üzerine uygulamaya geçilmeyerek 2000 ve daha sonra 2004 yılına ertelendi. 2004 ile 2006 yılları arasında 1,5 yıl kadar uygulamada kalan değişiklik 5 Temmuz 2006′da 5 yıl süre ile ertelenmişti.

Ehliyet e-sınav ile alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı e-sınav uygulamalarına başlıyor. Bu kapsamda sürücü belgesi alacak kişiler de artık ”ehliyet sınavı” olarak bilinen Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınavı’na (MTSS) elektronik ortamda girecek. E-sınav pilot il olarak belirlenen Ankara’da başlayacak. Daha sonra diğer illere geçecek.

E-sınav nasıl yapılacak?
sürücü kursunu tamamlayan aday, önce belirlenen sınav merkezlerine başvuruda bulunacak ve randevu alacak. Daha sonra sınav merkezine randevu saatinde giderek e-sınava girecek.

Adaylar e-sınavda, klasik test sınavındaki şekiller ve çizimler yerine gerçekçi ve hareketli görüntüler eşliğinde hazırlanmış soruları yanıtlayacak. Sonuçlar sınavdan sonra 1 saat içinde açıklanacak.

Bilgisayar kullanmayı bilmeyenlere geçici olarak klasik sınav
E-sınava bilgisayar kullanabilen kişiler girebilecek. Bilgisayar kullanamayan adaylar için mevcut klasik test sınavı uygulaması devam edecek. Ancak bir süre sonra sınav tamamen elektronik ortama taşınacak.

sürücü adaylarını heyecanlandıran Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavına az kaldı. Adaylar sınav yeri bilgilerini buradan öğrenebilirler.

2008 yılında yapılacak tüm sürücü belgesi (ehliyet) sınavları ile ilgili tarihlere ise buradan ulaşılabilir. sayfanın altında bulunan 2008 motorlu taşıt sürücü adayları sınavı (MTSAS) uygulama takviminde, sınav ücreti yatırma tarihleri, sınav tarihleri ve sonuçların açıklanacağı tarihler görülebilir.

sınav sonuçları açıklandığında ise sonuçlar için bu sayfada bir bağlantı olacak. aynı sayfada önceki sürücü belgesi (ehliyet) sınavlarında sorulmuş sorular ve cevap anahtarları da mevcut.